Vyhledávání

Kontakt

JAMAJKANITA
KINGSTON Jamaica W.I.

info@jamajkanita.sk

Nita Kimuri Jamajka

 

Ako žiť (a prežiť) a pracovať na Jamajke. 7 šokujúcich faktov, ktoré ti otvoria oči! 

 
 

Preraziť kdekoľvek na svete je pomerne náročné. A preraziť v chudobných krajinách Tretieho sveta ešte náročnejšie. Otázku "AKO ŽIŤ A PRACOVAŤ NA JAMAJKE?" dostávame od Vás tak často, že som sa rozhodla napísať pre Vás tento blog - pretože žiť na Jamajke a dovolenkovať na Jamajke je obrovský rozdiel! 

ŽIŤ NA JAMAJKE znie veľmi poeticky, ale realita je prozaická... Budete plakať tam, kde vás nikto nevidí a každým dňom strácať ďalšie a ďalšie peniaze na to, aby ste ako-tak na tomto drahom ostrove prežili. (pokiaľ nebudete špičkovým biznismanom, manželkou Usaina Bolta/Seana Paula, alebo členom narkomafie, či vlády...) Zo 100 prisťahovalcov ak na Jamajke navždy ostanú dvaja, je veľký úspech! Viete prečo? Belosi sú časom otrávení a unavení z mentality Jamajčanov (najmä z otravného žobrania každý deň na každom rohu). 

jamajka pas viza obcianstvo trvaly pobyt

 

1. Trvalý pobyt a občianstvo

Neodporúčam vám snažiť sa získať trvalý pobyt a občianstvo, pokiaľ chcete z ostrova raz odísť, alebo nie ste schopní nájsť si na JAM prácu na plný úväzok, aby ste tu mohli pracovať. Je to však jednoduchšie povedané, ako to urobiť. Nebudete mať žiadne výhody pred Jamajčanmi bez ohľadu na to, aké máte vynikajúce schopnosti alebo preferencie.

Ak sa rozhodnete pre trvalé bydlisko na JAM, budete musieť mať prenajatý byt / dom na minimálne 3 roky, musíte mať kopec Jamajčanov, ktorí vám napíšu odporúčacie listy potrebné k povoleniu na pobyt, musíte mať dostatok peňazí na účte (nie nejakých 20.000 USD, ale minimálne 200.000 USD) a príjem, z ktorého budete vedieť žiť ako aj potrebné doklady pre ministerstvo v Kingstone. Budete musieť zaplatiť poplatok za podanie žiadosti vo výške 1.000USD bez záruky na získanie pobytu. Pripravte si kopec odporúčacích listov od samotných Jamajčanov a rôznych fotografií, podpísaných od JP, ktorí vás poznajú a podpíšu ich. Takže tento proces musí začať formálnou adresou na ďalšie tri roky a dôkazom o poctivom platení nájomného. 

slovenka na jamajke

 

2. Peniaze vyhodené do vzduchu

Stať sa rezidentom nemá žiadne iné výhody, len to, že tu môžete pracovať a ak nemáte serióznu spoločnosť, ktorá vám bude platiť povinný ročný poplatok 1.000 USD (odvody), tak si ho musíte platiť z vlastného vrecka. A v konečnom dôsledku celý tento špás vám nič neposkytuje (žiadne zdravotné poistenie, vzdelávacie programy, daňové zvýhodnenia atď.) Takže všetky peniaze, ktoré do toho investujete, sa neodrazia na kvalite vášho pobytu na Jamajke. Ak by ste sa počas tých 3 rokov radi občas vrátili do svojej domoviny, odporúčam Multiple Entry visa. A získať ich opäť stojí množstvo peňazí a papierovačiek. Skátka, donekonečna budete platiť za "luxus" života na chudobnej Jamajke... 

ako zit a pracovat na jamajke

 

3. Náročný proces

Najprv musíte na Jamajke stráviť minimálne 6 mesiacov NONSTOP, aby ste mali nárok získať svoju TRN, ktorá je daňovým identifikačným číslom #. Potom strávte 3-6 hodín alebo viac otvorením bankového účtu. Tam budete musieť tiež dať doklady o všetkom možnom, i nemožnom. Budete tiež potrebovať účty vo vašom mene, aby ste dokázali svoju existenciu v krajine a že ste zodpovednou osobou pri platení vašich účtov (ak sa rozhodnete zosobášiť, budete stále potrebovať všetky vyššie uvedené náležitosti a modliť sa, aby boli spokojní s vašimi odpoveďmi, čo vám prinesie manželskú výnimku a môžete pracovať (ak ovšem nájdete prácu a ak získate Multy entry visa, za ktoré budete, samozrejme, platiť ako aj za iné veci.

 

4. Korupcia a zlodeji

Berte na vedomie, že korupcia je tu vysoká a funguje tu telefónny scamming, vaša IP adresa bude stále kontrolovaná a budete potrebovať spoľahlivé rýchle pripojenie na internet, ktorý bude fungovať, keď ho zrovna potrebujete. Ak sa neživíte písaním blogov alebo niečím podobným, musíte si nájsť niečo, čo vás na predraženej Jamajke uživí. Takže po všetkých týchto "zábavných" peripetiách sa ocitnete v tvrdej realite: nemôžete si dopriať všetky veci, na ktoré ste boli doteraz zvyknutí, a ak si nemôžete dovoliť cestovať každý týždeň na nákupy do Kingstonu/Montego Bay, kde široký výber síce je, ale všetko je neskutočne predražené, tak sa musíte zmieriť s biednym sortimentom a biednou kvalitou vášho jedálnička. Ak máte dom, rátajte so zlodejmi a investíciami do poriadneho oplotenia a strážnych psov. Ak nemáte dostatok peňazí k životu, vaše možnosti sa nikdy nezmenia. 

jamajka korupcia a zlodeji

 

5. Keď ide o život celý život...

Vaši priatelia a rodina vám nemôžu posielať nič iné ako správy cez internet, lebo posielanie akýchkoľvek balíčkov ťažších než kilo, stojí pomerne veľa peňazí a klasická pošta na Jamajke ich "stráca" ako ihly v kope sena... Môžu vám poslať balíčky aj cez DHL alebo Fed Ex, čo nie je zrovna lacný špás... Potom je tu otázka dopravy... väčšina vodičov má tendenciu jazdiť ako samovrahovia, takže ak dôjde k nehode, nezabudnite, že na Jamajke neexistuje žiadna záchranná linka 112 ako trebárs na Slovensku a zranených/mŕtvych tu odvážajú iní šoféri naložených na korbách svojich dodávok ako nejakú zver... O situácii so zdravotnou starostlivosťou by sa dali písať romány, takže sa snažte urobiť všetko pre to, aby ste sa nikdy nemuseli dostať do rúk Jamajských zdravotníkov... Kriminalita - rátajte s ňou! Krádeže, domáce násilie, vraždy, nezvestní ľudia. Ak vás to poteší, znásilnení je menej. 

jamajka bezpecnost, kriminalita

 

6. Vždy budete len cudzincom

Ak máte radi vôkol seba priateľov a radi robíte veci spoločne (trebárs rodinné záhradné grilovačky, priateľské mejdany a pod.), na Jamajke toto proste neexistuje (len v bohatých vrstvách boháčov z Kingstonu a Mandeville). Treba mať na pamäti, že ste BELOCH a JAMAJČANIA VÁS NIKDY NEPRIJMÚ ZA SVOJICH (nech sa tvária akokoľvek priateľsky). A VŽDY BUDÚ OD VÁS CELÉ ROKY ŽOBRAŤ PENIAZE (čo je po čase maximálne vyčerpávajúce), PRETOŽE STE BELOCH. Väčšina prisťahovalcov nežije na Jamajke nonstop práve kvôli týmto mnohým dôvodom a vracajú sa radšej pravidelne do svojej domoviny, aj keď sa pred vami budú tváriť, že život na Jamajke je "úžasný"... NIE, NIE JE. A viem, o čom hovorím, napriek tomu, že Jamajku milujem celým svojim životom. Jediné východisko je mať Jamajských známych z bohatej vrstvy - tí sú obvykle miešanci, vzdelaní a veľmi priateľskí bez bočných úmyslov.

jamajkanita s bohatou smotankou na jamajke

 

7. Prenájom je výhodnejší než vlastvníctvo

Najideálnejšie je, ak máte svoj vlastný majetok - dom/apartmán a dôveryhodných ľudí, ktorá sa vám oň budú starať, kým vy na Jamajke nebudete - môžete ho prenajímať, ALE... gro prisťahovalcov si nemôže dovoliť kúpiť extrémne drahé nehnuteľnosti v turisticky atraktívnych lokalitách = takže ich dom/apartmán v nevýhdnej lokalite celé roky zíva prázdnotou a v konečnom dôsledku príjem z prenájmu je NULOVÝ. Plus, ak si zadovážite len drevenú chatrč, v čase hurikánu o ňu ľahko môžete prísť, preto treba investovať aspoň dvojnásobok peňazí a kúpiť si murovaný dom. Tak či tak, musíte vrážať peniaze do jeho údržby a raz, keď sa ho budete chcieť zbaviť a predať ho, budete mať ťažké chvíle nájsť dobrých kupcov, ktorým môžete dôverovať a neobtiahnu vás o nehnuteľnosť aj peniaze... 

jamajkanita ako zit, prezit a pracovat na jamajke

 

Ak máte veľa (a myslín NAOZAJ VEĽA!!!) peňazí a vo svojej domovine vlastníte niekoľko bytov/domov v DOBREJ LOKALITE a tieto vám zarábajú parádne peniaze každý mesiac - potom sa možno môžete mať na Jamajke dobre. Takže môžete celé dni po zvyšok života len vegetovať, žúrovať, piť a húliť, pozerať sa na televíziu a byť na pláži koľko len chcete. V opačnom prípade by som premýšľala o dôvodoch, prečo by ste chceli žiť na Jamajke... A aké výhody by vám to prinieslo (obvykle: žiadne). 

Želám vám to najlepšie v tom, čo si vyberiete, ale nezabudnite na moje slová ... ŽIŤ NA JAMAJKE nie je "žiadna dovolenka v raji"... vyžaduje si to pevné nervy, trpezlivosť a veľa, veľa, veľa investovaných peňazí...

how to live in jamaica

 

Strávila som roky života v Karibiku. Milujem tých milých ľudí a ľahký spôsob života, kde majú ľudia čas povedať Dobré ráno.

Čo ma však vždy rozosmeje, je ilúzia, ktorú majú niektorí návštevníci, že keby tu žili, budú celé dni popíjať rum, Mojito, či Piňa coladu v hojdacej sieti zavesenej medzi 2. palmami na pláži, no realita života v Karibiku je taká, ževšetci prisťahovalci tu makajú v dvoch zamestnaniach, aby prežili a naháňajú sa za každým dolárom. Sociálne istoty, podpora v nezamestnanosti, ani materská či rodičovský príspevok v Karibiku skrátka neexistujú.

Nie všetky ostrovy v Karibiku majú snehobiele koralové pláže, ale majú pláže s čiernym pieskom, pretože sú vulkanické. Ľudia sa ma často pýtajú: „Kde je pláž“? Nuž, každý ostrov je iný.

Ďalšia vec, ktorú odo mňa často žiadajú tí, ktorí by v Kairbiku radi pobudli dlhšie, je: „Nechcem veľa. Jediné, čo chcem, je malé miesto s klimatizáciou, ktoré je priamo na pláži.” Samozrejme, toto chce každý, no cena môže byť v tisícoch, bez ohľadu na vašu peňaženku.

Dnes je veľmi drahé žiť na ktoromkoľvek karibskom ostrove. Len si pomyslite, že všetko sa musí dovážať: autá, stavebný materiál, dokonca aj ovocie. Keďže životné náklady sú také vysoké, vyháňa to ľudí, ktorí sa tu narodili, preč z ich ostrova, aby si našli inú krajinu na život, kde by si mohli nájsť prácu a zarobiť si na živobytie. Mzdy sú nízke; jedlo je drahé; bývanie je neskutočne drahé, pretože turisti obsadzujú všetky kvalitné domy. Mnoho žien z chudobnejších karibských krajín musí svoje deti premiestniť k príbuzným, aby ony mohli ísť žiť do cudzej krajiny a zarábať peniaze, obvykle tak, že sa ako babysitterky starajú o cudzie deti bohatých ľudí, najmä v Kanade. Väčšina obyvateľov Karibiku naozaj bojuje o prežitie.

Ak majú to šťastie, že pochádzajú z bohatej rodiny, ktorá si môže dovoliť financovať vzdelanie, potom existuje šanca, že opustia svoj krásny karibský ostrov a budú robiť kariéru v inej krajine, zvyčajne v USA. Ak je vaša rodina veľmi bohatá, ako napríklad na Svätej Lucii, ktorú podľa všetkého vedie päť rodín, jednu môžete poslať do Spojeného kráľovstva, aby získala titul a vrátila sa k privilegovanému životu dôležitého právnika. Takéto vzdelávanie je finančne náročné. Väčšina ľudí je bez privilégií, majú život, ktorý často zahŕňa prácu, ako napríklad tesár alebo murár. V krajinách ako Svätý Vincent, ktoré Spojené kráľovstvo opustilo, keď prestali kupovať banány, sa ľuďom rozpadli životy. Ľudia boli šťastní, že sa zdolávali takmer zvislými útesmi, aby mohli jesť. Polovica ich banánov bola odmietnutá, pretože mali nesprávny tvar. Ľudia z Karibiku sa nesťažujú. Keď sa Británia stiahla, ľudia prišli o domovy a podniky.

Potom bolo veľa ľudí nútených opustiť svoju vlasť, aby si mohli zarobiť dosť peňazí na to, aby mohli poslať domov, aby nakŕmili svoje deti. Ak pochádzate z veľmi chudobnej časti Karibiku, môžete odísť pracovať na výletnú loď. Ani to nie je jednoduché, pretože nenáročné deti sú oklamané, aby museli platiť trestuhodne vysoké provízie za nákup pracovných miest. Väčšina z týchto ľudí pochádza z Jamajky, Dominiky, Svätého Vincenta a Guyany. Snom je vždy zarobiť toľko peňazí, aby ste mohli ísť domov.

S množstvom turistov prichádzajúcich na ostrov je klimatizácia žiadaná a niektorí ľudia si na tom vedia dobre zarobiť. Byť taxikárom je vysoko prestížna práca. Mnohé dámy upratujú vily pre turistov. Platí to pre turisticky obľúbenejšie ostrovy, ako sú Panenské ostrovy, St. Maarten a Grand Cayman, ktoré sú prosperujúcejšie. Na krásnom ostrove, akým je Mustique, ktorý kúpil prakticky zadarmo od obyvateľov Svätého Vincenta Angličan , ľudia teraz môžu byť slúžkami a sluhami vo svojej vlastnej krajine. Nemôžu žiť ani na svojom najkrajšom ostrove. Zdá sa, že to stratila princezná Margaret, ktorá trávila čas v dome za niekoľko miliónov dolárov, neobťažovala ani nepodnikala žiadne sociálne kroky v mene domorodcov, ktorí na Svätom Vincente a Grenadinách sotva existovali a boli privezení, aby upratali domovy milionárov.

Príroda a pláže sú nádherné, ale keď väčšina karibských ostrovanov bojuje o prežitie, je smutné, že život na Pina colade, ktorý vidíte na obrázkoch, si môžu dovoliť len bohatí a väčšinou bieli turisti..

 

NITA KIMURI, CEO Jamajkanita

 

Strávila som roky života v Karibiku. Milujem tých milých ľudí a ľahký spôsob života, kde majú ľudia čas povedať Dobré ráno.

Čo ma však vždy rozosmeje, je ilúzia, ktorú majú niektorí návštevníci, že keby tu žili, budú celé dni popíjať rum, Mojito, či Piňa coladu v hojdacej sieti zavesenej medzi 2. palmami na pláži, no realita života v Karibiku je taká, ževšetci prisťahovalci tu makajú v dvoch zamestnaniach, aby prežili a naháňajú sa za každým dolárom. Sociálne istoty, podpora v nezamestnanosti, ani materská či rodičovský príspevok v Karibiku skrátka neexistujú.

Nie všetky ostrovy v Karibiku majú snehobiele koralové pláže, ale majú pláže s čiernym pieskom, pretože sú vulkanické. Ľudia sa ma často pýtajú: „Kde je pláž“? Nuž, každý ostrov je iný.

Ďalšia vec, ktorú odo mňa často žiadajú tí, ktorí by v Kairbiku radi pobudli dlhšie, je: „Nechcem veľa. Jediné, čo chcem, je malé miesto s klimatizáciou, ktoré je priamo na pláži.” Samozrejme, toto chce každý, no cena môže byť v tisícoch, bez ohľadu na vašu peňaženku.

Dnes je veľmi drahé žiť na ktoromkoľvek karibskom ostrove. Len si pomyslite, že všetko sa musí dovážať: autá, stavebný materiál, dokonca aj ovocie. Keďže životné náklady sú také vysoké, vyháňa to ľudí, ktorí sa tu narodili, preč z ich ostrova, aby si našli inú krajinu na život, kde by si mohli nájsť prácu a zarobiť si na živobytie. Mzdy sú nízke; jedlo je drahé; bývanie je neskutočne drahé, pretože turisti obsadzujú všetky kvalitné domy. Mnoho žien z chudobnejších karibských krajín musí svoje deti premiestniť k príbuzným, aby ony mohli ísť žiť do cudzej krajiny a zarábať peniaze, obvykle tak, že sa ako babysitterky starajú o cudzie deti bohatých ľudí, najmä v Kanade. Väčšina obyvateľov Karibiku naozaj bojuje o prežitie.

Ak majú to šťastie, že pochádzajú z bohatej rodiny, ktorá si môže dovoliť financovať vzdelanie, potom existuje šanca, že opustia svoj krásny karibský ostrov a budú robiť kariéru v inej krajine, zvyčajne v USA. Ak je vaša rodina veľmi bohatá, ako napríklad na Svätej Lucii, ktorú podľa všetkého vedie päť rodín, jednu môžete poslať do Spojeného kráľovstva, aby získala titul a vrátila sa k privilegovanému životu dôležitého právnika. Takéto vzdelávanie je finančne náročné. Väčšina ľudí je bez privilégií, majú život, ktorý často zahŕňa prácu, ako napríklad tesár alebo murár. V krajinách ako Svätý Vincent, ktoré Spojené kráľovstvo opustilo, keď prestali kupovať banány, sa ľuďom rozpadli životy. Ľudia boli šťastní, že sa zdolávali takmer zvislými útesmi, aby mohli jesť. Polovica ich banánov bola odmietnutá, pretože mali nesprávny tvar. Ľudia z Karibiku sa nesťažujú. Keď sa Británia stiahla, ľudia prišli o domovy a podniky.

Potom bolo veľa ľudí nútených opustiť svoju vlasť, aby si mohli zarobiť dosť peňazí na to, aby mohli poslať domov, aby nakŕmili svoje deti. Ak pochádzate z veľmi chudobnej časti Karibiku, môžete odísť pracovať na výletnú loď. Ani to nie je jednoduché, pretože nenáročné deti sú oklamané, aby museli platiť trestuhodne vysoké provízie za nákup pracovných miest. Väčšina z týchto ľudí pochádza z Jamajky, Dominiky, Svätého Vincenta a Guyany. Snom je vždy zarobiť toľko peňazí, aby ste mohli ísť domov.

S množstvom turistov prichádzajúcich na ostrov je klimatizácia žiadaná a niektorí ľudia si na tom vedia dobre zarobiť. Byť taxikárom je vysoko prestížna práca. Mnohé dámy upratujú vily pre turistov. Platí to pre turisticky obľúbenejšie ostrovy, ako sú Panenské ostrovy, St. Maarten a Grand Cayman, ktoré sú prosperujúcejšie. Na krásnom ostrove, akým je Mustique, ktorý kúpil prakticky zadarmo od obyvateľov Svätého Vincenta Angličan , ľudia teraz môžu byť slúžkami a sluhami vo svojej vlastnej krajine. Nemôžu žiť ani na svojom najkrajšom ostrove. Zdá sa, že to stratila princezná Margaret, ktorá trávila čas v dome za niekoľko miliónov dolárov, neobťažovala ani nepodnikala žiadne sociálne kroky v mene domorodcov, ktorí na Svätom Vincente a Grenadinách sotva existovali a boli privezení, aby upratali domovy milionárov.

Príroda a pláže sú nádherné, ale keď väčšina karibských ostrovanov bojuje o prežitie, je smutné, že život na Pina colade, ktorý vidíte na obrázkoch, si môžu dovoliť len bohatí a väčšinou bieli turisti..

 

NITA KIMURI, CEO Jamajkanita